بلاگ

جراحی فقط در موارد خاص برای چاقی صورت کاربرد دارد؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

How to Get Rid of Double Chin Effectively - Canada MedLaser

مصاحبه هفته نامه سلامت با دکتر بابک ساعدی فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک صورت وبینی از امریکا و استاد تمام (Professor) گوش وحلق وبینی دانشگاه علوم پزشکی تهران

نگاه فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت در خصوص لیپوساکشن

چاقی صورت همانند چاقی در اندامهای مختلف در اکثر موارد به سبک تغذیه بستگی دارد و با رژیمهای غذایی صحیح میتوان چاقی موضعی در صورت را کاهش داد و به حالت متناسبی رسید. البته ژنتیک نیز در بسیاری موارد نقش دارد و برای این افراد نمیتوان انتظار تغییر زیاد داشت.

 

 اما بعضی افراد به رغم رعایت رژیم غذایی دچار چاقی در ناحیهای خاص از صورت مانند غبغب، اطراف صورت و گردن میشوند. اگر توصیه های معمول کاهش وزن برای بهبود چاقی موضعی در این قسمتها موثر نباشد، میتوان از لیپوساکشن برای بهبود این حالتها کمک گرفت.

 باید در نظر داشت در قسمتهایی که چربی تجمع پیدا میکند، سلولهای چربی امکان تکثیر ندارند اما قابلیت بزرگ شدن دارند. از همینرو، با کاهش تعداد سلولهای چربی از طریق لیپوساکشن میتوان از تجمع چربی در آینده جلوگیری کرد و حتی اگر فرد چاق شود، احتمال بازگشت تجمع چربی در این قسمتها وجود ندارد چون سلولهای چربی برداشته شدهاند. لیپوساکشن برای چربی زیاد در ناحیه غبغب توصیه میشود زیر چانه که اصطلاحا غبغب گفته میشود شایعترین قسمتی است که لیپوساکشن برای برداشتن چربیها و کوچکشدن این ناحیه کاربرد دارد. این ناحیه مستعد افتادگی پوست و تجمع چربی است.

 ساکشن غبغب به راحتی با بیحسی موضعی انجام میشود و اگر3-2 هفته پس از ساکشن، این قسمت با باند کشی یا گن گردن بسته شود، به وضعیت مطلوبی میرسد. البته در بعضی افراد که چانه عقب دارند، علاوه بر لیپوساکشن، جراحی پروتز چانه یا ژنیوپلاستی پیشنهاد میشود تا وضعیت مناسبتری شکل گیرد. اما اگر چربیها خیلی زیاد باشد، لیپوساکشن به تنهایی کفایت نمیکند. در این موارد جراحی گردن یا سرویکوپلاستی انجام میشود تا بتوان مقدار مناسب چربیها را برداشت یا عضلات را ترمیم کرد. توجه به این نکته ضروری است که خیلی اوقات حتی با برداشتن چربیها نمیتوان مانع از شل شدگی پوست شد که در این شرایط جراحی لیفت ضروری است.

 نباید بخش زیادی از چربی گونه ها را برداشت علاوه بر زیر چانه، برای چاقی اطراف صورت نیز میتوان زاویه سازی یا فرم بهتری را از طریق لیپوساکشن ایجاد کرد. در چنین مواردی برشی از زیر گوش داده میشود و چربیها خارج میشود. همچنین ناحیه بوکال (گونه) نیز قابلیت لاغرشدن از طریق جراحی را دارد که اصطلاح تخلیه بوکال به کار میرود.

 البته چربی این ناحیه نشاندهنده جوانی و شادابی است و نباید بیش از حد برداشته شود اما برای بعضی افراد که گونه های خیلی چاق دارند با ایجاد برش از داخل دهان میتوان یکسوم تا یک چهارم از این حجم چربی که به سمت پایین میافتد و حالت خستگی را نشان میدهد، خارج کرد. البته به طور کلی باید توجه داشت که جراحی اولین اقدام برای تناسب صورت نیست و تغذیه مناسب و ورزش کافی بهترین تمرینات برای کاهش توده های چربی است.